Koszyk  (0)

Turfy męskie

Buty piłkarskie niezastąpione na sztucznych nawierzchniach

Okazja
Nowość

Turfy męskie – czym się wyróżniają?

Buty do piłki nożnej należy dobierać, przede wszystkim ze względu na rodzaj podłoża. Jeszcze kilkanaście lat temu buty piłkarskie dzieliły się po prostu na korki i halówki, jednak obecnie, ze względu na większą różnorodność nawierzchni, uległ on zmianie. Wśród męskich butów do piłki nożnej wymienia się m.in. turfy, które są przeznaczone do gry na nawierzchni sztucznej lub tartanowej. Turfy wyróżniają się dużą liczbą drobnych, wyprofilowanych korków, gęsto rozmieszczonych na powierzchni podeszwy. Dzięki takiej budowie, buty umożliwiają rozłożenie ciężaru ciała na stopie, a zarazem zapewniają odpowiednią przyczepność oraz zwrotność, ułatwiając poruszanie się. Co nie mniej istotne, za sprawą specjalnej konstrukcji, ten model obuwia piłkarskiego nie niszczy nawierzchni boiska, więc możesz bez obaw dawać z siebie wszystko podczas meczu.

Na co zwrócić uwagę, kupując turfy?

Choć turfy męskie zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewniać wygodę i bezpieczeństwo w trakcie gry, niezbędne jest również ich właściwe dopasowanie. Wybierając buty piłkarskie na nawierzchnię sztuczną, warto postawić na model z wstawkami z pianki EVA, które amortyzują wstrząsy. By zagwarantować stawom dodatkową ochronę, szukaj obuwia z wkładkami z pianki TPU. Cholewka z wysokogatunkowej skóry lub materiału syntetycznego zapewni butom wytrzymałość, natomiast wzmacniany nosek podniesie ich odporność na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważne jest też dobranie odpowiedniego rozmiaru, by buty nie były ani za ciasne, ani za luźne. Optymalnym rozwiązaniem jest rozmiar o około 0,5 cm dłuższy od Twojej stopy – taki model nie będzie się zsuwał, a jednocześnie nie będzie powodować odcisków czy otarć.

turfy męskie

Najczęściej zadawane pytania

1️⃣ Kiedy wybrać turfy męskie?

Wybór butów piłkarskich dla osoby stawiającej pierwsze kroki w tym sporcie może okazać się dużym wyzwaniem. Aby zakup był udany, powinieneś sprecyzować, na jakiej nawierzchni będziesz grać najczęściej. Jeśli będzie to orlik, tartan lub inny rodzaj sztucznej nawierzchni – w Twojej szafie muszą znaleźć się turfy. Jak je rozpoznać? Wyróżnić można dwa rodzaje tego obuwia, którego oznaczenie znajdziesz w nazwie modelu lub na pudełku po butach. AG oznacza "artificial grass" i nadaje się do grania na sztucznej murawie. Poznasz je po niewielkich, okrągłych korkach wyposażonych w niewielkie wypustki. Z kolei buty turfy z oznaczeniem TF lub TT ("turf trainers") sprawdzą się również na tartanie oraz zaśnieżonym czy wilgotnym boisku. Rozmieszczone na powierzchni ich podeszwy niewielkie wypustki wykonane z gumy zapewnią Ci przyczepność nawet w niesprzyjających warunkach.

2️⃣ Dlaczego inne buty piłkarskie nie nadadzą się na sztuczną trawę?

Czy istnieją uniwersalne korki, które sprawdzą się zawsze, niezależnie od rodzaju nawierzchni? Niestety nie – każdy rodzaj butów do piłki nożnej dostosowany jest do różnych warunków. I tak lanki, czyli obuwie, w których korki wtopione są w podeszwę i stanowią z nią jedną całość, to odpowiedni wybór na naturalną trawę. Są zaprojektowane tak, by zwiększyć przyczepność na twardej, udeptanej nawierzchni. Z kolei wkręty, czyli modele z odkręcanymi korkami, to rozwiązanie na miękkie, naturalne tereny. Halówki zakładaj zaś, gdy grasz pod dachem – ich antypoślizgowe, wykonane z gumy podeszwy są idealne na halowy parkiet.

3️⃣ Jak dobrać rozmiar piłkarskich turfów?

Żadne obuwie sportowe nie spełni dobrze swojego zadania, jeśli będzie nieprawidłowo dobrane pod względem rozmiaru. Ta sama zasada sprawdza się, jeśli chodzi o turfy. Buty te wybieraj ze względu na długość wkładki. Dodaj do niej 1 cm luzu i porównaj otrzymany wynik do tabeli rozmiarów danego producenta. Aby pomiar był jak najbardziej optymalny, zmierz stopy po południu lub wieczorem, gdy są one nieco opuchnięte po całym dniu. Jeśli jedna z Twoich stóp jest większa, przy doborze rozmiaru turfów sugeruj się jej długością. Z kolei w przypadku, kiedy z pomiarów wynika, że plasujesz się między dwoma rozmiarami, wybieraj ten większy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że obuwie nie będzie powodowało dyskomfortu.

Do góry
«
»